Sayı : 452   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Üç Aylarda Gündemimiz Kur'an Olsun

  • 08 Nisan 2020
  • 171 Görüntülenme
  • 448. Sayı / 2020 Nİsan
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayacık
Tüm Yazı ArşiviKur’an, toplumsal sorunları görmezden gelen, onları teğet geçen bir gündem sunmaz. Yeter ki gündeme aldığımız konuya nasıl yaklaşacağımızın, onu hangi zemine oturtacağımızın ve buradan hareketle nasıl bir mesaj çıkarabileceğimizin bilgi ve irfanına sahip olalım. Konuşurken, ticaret yaparken, evlenirken, dost-düşman belirlerken inandığımız değerlere göre hareket edebilelim, değerleriyle çelişmeyen birisi olabilelim.

 

 

İslâm, kendisinin belirlemediği gündeme itiraz eden bir dindir. Gelin, Hz. Yusuf’u gündemimize alalım, gençlerimize namuslu bir genç modeli sunalım. Gelin, yaşadıkları ülkede kendilerine Müslüman’ca hayat sürmelerine izin vermeyen zalim iktidarın tehdit ve tekliflerini, hayatın tüm zevklerini elinin tersiyle iten bir avuç genci; Ashabı Kehf’i rol model olarak gündemimize taşıyalım. Putperestlerin mabedine girip, putlarını kırıp baltasını en büyüklerinin boynuna astığı gibi günümüzde kendisini dünyanın jandarması olarak gören güçlere karşı Hz. İbrahim’i insanlarımıza örnek olarak sunalım. Peygamber mektebinin öğrencilerini günümüze taşıyalım.

 

 

Gündem kavramını; “belirli bir zaman diliminde insanların konuştuğu, tartıştığı, söz söyleyip tavır alma ihtiyacı hissettikleri konular” şeklinde tanımlayabiliriz.

Yaşadığımız dünyayı ya da ülkeyi ilgilendiren her şey bizim de gündemimizi oluşturuyor. Kur’an’a dikkatle bakıldığında toplumun gündeminde ne varsa onun Kur’an’ın gündeminde bulunduğunu görürüz. Her zaman imanımız hayat ilkelerimizi, Kur’an gündemimizi belirlemeli.

Kur’an, toplumsal sorunları görmezden gelen, onları teğet geçen bir gündem sunmaz. Yeter ki gündeme aldığımız konuya nasıl yaklaşacağımızın, onu hangi zemine oturtacağımızın ve buradan hareketle nasıl bir mesaj çıkarabileceğimizin bilgi ve irfanına sahip olalım. Konuşurken, ticaret yaparken, evlenirken, dost-düşman belirlerken inandığımız değerlere göre hareket edebilelim, değerleriyle çelişmeyen birisi olabilelim.

İslam’ın toplumsal hayattan soyutlanması ve yalnızca uhrevi bir dinmiş gibi algılanması doğru değildir. Yoksa İslam’ın aile ve iş hayatı, belediyecilik, devlet yönetimi, eğitim, askerlik… gibi hayatın tüm alanlarında herhangi bir önerisinin bulunmadığını mı düşünüyoruz?

İslam, insan hayatının tamamına söyleyecek sözü olan bir dindir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

448. Sayı Nİsan 2020