Sayı : 451   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Yol Belli de Yolculuk Nereye ?

  • 04 Nisan 2017
  • 1268 Görüntülenme
  • 412. Sayı / 2017 NİsanÖncelikle hayatın kendisi insan olmayı öğrenme yolculuğudur. Kur’an-ı Kerim de “yol” manasına gelen kelimelere fazlaca yer verilir, “Sebilillah” ta “Allah yolunda” olmak özendirilir. Hayat yolunda sağlıklı şekilde ilerlemek, yolcunun gücüne, bineğine, yüküne, azmine bağlıdır.

 

Doğumdan ölüme kadar sürekli bir yolculuk halindeyiz. Manzaralar değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama hayat treni bir şekilde yoluna devam eder. Tabii ki yolculuk için bir yol haritası, rehber veya navigasyon aracı gerekir. Bizim yolculuğumuzun haritası Kuran’dır. Bu yolculuğun yolunu yordamını Allah’ın emir ve yasakları belirler.

 

İnsanın yolculuk serüveni ruhlar âleminden başlar, ana rahminden, dünyadan, berzahtan, mahşerden sırattan, sırattan da cennet veya cehenneme kadar uzar gider.

Hayatın tamamı yolculuk ve dünyaya gözlerini açan herkes bir yolcudur. İnsan bu yolculuğunun nerede son bulacağını bilemez. Bir düşünürün dediği gibi: “En iyisi dünyaya gelmemek ama bir kez geldiysen yapabileceğin en iyi şey bir an önce buradan çekip gitmektir.”

Yola koyulan herkesin bir yol hikâyesi vardır. Yola koyulduğumuzda zaten yol bizi alıp götürür bir yerlere. Yolculuk bazen bir yere varmaktan daha iyidir. Din mezhep, tarikat, meslek ve meşreple ilgili bütün kavramların esprisi de yol ve yolculuk olarak değerlendirilir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

412. Sayı Nİsan 2017