Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

Yalnızca Allah'a Kullukla Emrolunduk

  • 04 Nisan 2017
  • 1575 Görüntülenme
  • 412. Sayı / 2017 NİsanOnlardan bir kısmı, Yüce Allah’a bir kenarından ibadet ettiler. İşlerine geldiğinde O’nu Rab olarak tanıdılar, işlerine gelmediğinde O’ndan yüz çevirdiler. O’nun ölçülerini bir bütün olarak hayatlarına karıştırmadılar. Zorda darda kalınca O’na sığındılar, bollukta O’nu unuttular. Cenaze merasimlerinde, mezarlarda O’nu hatırladılar; düğünde eğlencede, diğer sosyal hayatlarında ise O’nu unuttular.

 

İman parçalanmaz bir bütündür. Müminler olarak biz, Allah ve Rasülünün bizden istediği tüm her şeye bütünüyle iman etmekle yükümlüyüz. O iman esaslarından birini yahut bir kaçını inkâr etmek, hepsini inkâr demektir, Yüce Allah’a şirk koşmak demektir. Biz ise, tevhid üzere olmakla emrolunduk.

 

وَالَّذِينَ آتَيْنَاهُمْ الْكِتَابَ يَفْرَحُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَمِنْ الْأَحْزَابِ مَنْ يُنكِرُ بَعْضَهُ قُلْ إِنَّمَا أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ اللَّهَ وَلَا أُشْرِكَ بِهِ إِلَيْهِ أَدْعُو وَإِلَيْهِ مَآبِ

“Kendilerine kitap verdiklerimiz, sana indirilenden memnun olurlar. Karşı gruplar içinde ise, onun bir kısmını inkâr edenler vardır. De ki: Ben ancak Allah'a kulluk etmekle ve O'na asla ortak koşmamakla emrolundum. Hepinizi ancak O'na çağırıyorum ve dönüşüm O'nadır.” (Ra’d, 13/36)

Hakikati beğenmek yetmez, inanmak ve onun uğruna baş koymak gerekir. Bir kısım Mekke müşrikleri yahut Kitap Ehlinden olanlar, işlerine gelen ayetler inince beğeniyorlar ve seviniyorlardı. Ancak onlar Kur’an’ın bütününe iman etme konusunda geri duruyorlardı. Onların bu tutumunu kınamak üzere bu ayetler indi. Müminler ise, hem inen ayetlerle seviniyorlar, hem de hepsine itirazsız iman ediyorlardı.

Hakikatin bir kısmına inanmak da yetmez. Ona bir bütün olarak inanmak gerekir. Kitap ehli başta olmak üzere tarih boyunca insanlar, iman esaslarını parçaladılar, işlerine geleni kabul ettiler, işlerine gelmeyeni reddettiler.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

412. Sayı Nİsan 2017