Sayı : 449   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Boşluğu Doldur

  • 21 Ocak 2017
  • 1026 Görüntülenme
  • 409. Sayı / 2017 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviKendinizi gözleyin. Ters giden bir şeyler varsa öncelikle besin eksikliklerinizi tespit edin. Bedeninizin ihtiyaç duyduğu faktörleri gerek besinler ve gerekse tamamlayıcılarla takviye edin. Allah’ın izniyle kısa bir süre sonra sorunların büyük oranda azaldığını göreceksiniz. Çünkü beslenmeden amaç karnın değil hücrenin doymasıdır.

 

Beslenme, besinler ve bunun sağlıkla ilişkisinin bilimidir. Besin maddeleri besinlerde bulunan, bedenin büyümesi, korunması ve enerjisi için kullanılan kimyasal bileşikler içerir. Vücutta üretilemeyen ve diyetle alınması zorunlu besin maddelerine esansiyel besinler denir.

Vücut tarafından oldukça fazla miktarlarda alınması gereken besinlere makro besinler, ona nispeten çok daha az miktarlarda ihtiyaç duyulanlara ise mikro besinler denir.

Protein, karbonhidrat ve yağlar makro besinlere, vitamin ve mineraller ise mikro besinlere tipik örneklerdir.

Ağız yoluyla bedene dâhil olan gıdalarla aldığımız şey; aslında o gıdanın içindeki kimyasal bileşiklerdir. Bu makine o hammaddelerle işler, çalışır, kıyamda durur. Eksikliğinde ise aksar, tökezler ve nihayet bulur.

Besin yetersizliği ile hastalıklar arasındaki ilişkiye kısa bir göz atalım:

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

409. Sayı Ocak 2017