Sayı : 442   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Editörden

Ribat Dergisi Editör

Değerli Okurlarımız

  • 21 Ocak 2017
  • 872 Görüntülenme
  • 409. Sayı / 2017 Ocak

İnsan ve insanın imtihan yurdu ve misafirhanesi olan Dünya, sürekli bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. İç dünyamıza baktığımızda duygu ve düşüncelerimizin, dış dünyamızda ise bedenimizin ve gördüğümüz her şeyin değişimine şahit oluyoruz. Allah’ın kâinata koymuş olduğu değişim yasası hiç durmaksızın işliyor. Müslüman şahsiyete düşen görev ise değişim ve dönüşümü imanının belirlediği rotaya göre yönetmektir. Allah’ı hayatının merkezine yerleştiren bir Müslüman’ın imanını dikkate almadan değişim yapması söz konusu olamaz. Düşüncelerimizi ve hayat tarzımızı inancımıza göre değişime tabi tuttuğumuzda hayatımızın yenilenmesine vesile olur. Allah’ı hesaba katmadan yapacağımız değişimler ise bizi hem dünyada hem de ahirette hüsrana uğratır.

2017 Miladi yılını göstermeye başladı. Yani içinde bulunmuş olduğumuz Miladi yıl değişime uğradı. Miladi yılın değişmesiyle birlikte biz de sizlerin huzuruna “Değişim ve Yenilenme” dosyasıyla çıkıyıruz.

Muhterem Abdullah Büyük Hocamız; Değişimin Allah’ın koyduğu temel bir yasa olduğuna vurgu yaparak “Toplumların ve devletlerin kendilerine has fikirleri, projeleri, hedefleri olmazsa, böyle toplumlar ve devletler yozlaşmaya, asli özelliklerini bozmaya doğru hızla yol alırlar. Günümüzde yaşadığımız değişimin bazıları taklide değil, ihtiyaca yönelik değişimlerdir.” Tespitiyle toplumların değişiminde rol oynanan fikirlerin imandan neş’et etmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Prof.Dr. Ali Akpınar Hocamız; Yanlışta ısrarın, şeytanın bir özelliği olduğuna dikkatlerimizi çekiyor ve bu hastalığın insanı şeytanlaşmaya sürükleyeceği uyarısında bulunuyor; “Yanlışta ısrar etme ve yanlışı sebebiyle savunmaya geçmek şeytanî bir tavırdır. Zira Yüce Allah’ın, Âdem’e secde emrini yapmayan şeytan, yanlışında ısrar etmiş ve onu çamurdan beni ateşten yarattın, ben ondan hayırlıyım diyerek savunma mekanizması geliştirmiştir. Yüce Rabbin, yasak meyveye yaklaşma yasağını çiğneyen Hz. Âdem ise, hatasını kabul etmiş, içten tevbeye sığınmıştır.”

Ramazan Kayan Hocamız; “Değişen zamanlarda değişmeyen, eskimeyen, pörsümeyen, solmayan gerçeklerimiz ve görevlerimiz var… Değişen zaman bizi yanıltmasın… Sakın zaman bizi savurmasın, sindirmesin; kutlu bir seferi tüm zamanlarda sürdürme sorumluluğumuz var… Bu yürüyüş sezonluk, mevsimlik, dönemsel değil; zaman üstüdür…” İfadesiyle çağlar değişse de Müslüman Şahsiyetin değişmeyen sorumluluk ve vazifelerini unutmamasına ve bunları yerine getirmek için mücadele etmesi gerektiğine dikkatlerimizi çekiyor.

Sema Maraşlı Hocamız; Evlilik hayatının, insanın hayat yolculuğundaki en önemli değişimlerden birine vesile olduğuna şu şekilde işaret ediyor; “Evlilik insanı değiştirir, değiştirmesi lazımdır. Kişi bekârken ailesi ile yaşasa da, evlenene kadar hayatını tek kişilik yaşar, evlendikten sonra ise çift kişilik yaşamaya başlaması gerekir. Eğer evlendikten sonra kadın ya da erkek hayatını hâlâ tek kişilik yaşamaya devam ediyorsa o kişide problem var demektir.”

Ramazan Kayacık Hocamız; Değişimin en önemli unsurlarından biri olan teknolojinin kullanımında nelere dikkat etmemiz gerektiğini hatırlatıyor; “Müslüman teknolojik nimetlerden yararlanırken zararlı etkilerinden uzaklaşmalı ve çevresini de bu konuda bilinçlendirmeli. Müslüman, İslami sınırlar çerçevesinde teknolojiyi doğru kullanmalı ama teknolojinin kendisini kullanmasına izin vermemelidir.”

2017 Miladi yılının ilk sayısıyla huzurlarınıza çıkmamıza makaleleriyle vesile olan bütün yazarlarımıza teşekkürlerimizi arz eder, başladığımız yılın ümmetin hayra doğru değişimine ve dirilişine vesile olması duasıyla siz değerli okurlarımızı dergimizi baştan sona okumaya davet ederiz.

409. Sayı Ocak 2017