Sayı : 463   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İrfan Mektebi

Osman Nuri Topbaş

Nefs Engelini Aşmanın Yolu

  • 21 Ocak 2017
  • 1632 Görüntülenme
  • 409. Sayı / 2017 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Osman Nuri Topbaş
Tüm Yazı ArşiviDünya, insanoğlunun kulluk derecesinin tespit edildiği bir imtihan dershanesidir. Allah Teâlâ, biz kullarına bir imtihan malzemesi olarak da, “nefs” engelini vermiştir. Bu öyle bir engeldir ki, aşılmadığı takdirde kalbi yüce hakikatlere karşı adeta âmâ eder. İnsanı, sefaletini saadet zannetme bedbahtlığına duçar eder.

 

Dünya imtihanında aşılması gereken en büyük engellerden biri olan “nefs”, genellikle insanın maruz bulunduğu kötü huyları akla getirir. Hâlbuki nefsin özünde bir mücevher gibi müspet bir mahiyet de vardır. İnsanoğlunun vazifesi, onun çirkinliklerini manevi terbiye ile arındırarak özündeki cevheri ortaya çıkarmaktır.

 

Efendimiz’in (sav)nebevî terbiyesi, esasen nefse karşı verilen amansız bir mücadele suretinde gerçekleşmiştir. Bu nebevî terbiye ile yetişen sahabe-i kiram, ham vasıflardan arınarak kâmil insan hüviyetine kavuşmuş, örnek bir nesil hâline gelmiştir.

 

 

Manevi terbiye ile kötülüklerinden arındırılmamış ham bir nefs; insanın içindeki bütün süflî arzulardır; kulu Rabb’inden uzaklaştıran bütün menfi temayül ve duygulardır.

Cenab-ı Hak, bu dünyayı bir imtihan âlemi kılmıştır. Allah’a kulluk için yaratılmış olan cihan, ince hakikatlerle ve ilâhî kudretin hikmet dolu nakışlarıyla tezyin edilmiş bir ibadethane ve bir irfan mektebidir. Nitekim ayet-i kerimede:

“O ki, hanginizin daha güzel davranacağını denemek için ölümü ve hayatı yaratmıştır…” (Mülk, 67/2) buyrulur.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

409. Sayı Ocak 2017