Sayı : 451   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Tekno Müslümanlar

  • 21 Ocak 2017
  • 1208 Görüntülenme
  • 409. Sayı / 2017 Ocak
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayacık
Tüm Yazı Arşivi 

Beyinsiz güç, güç değildir. Çağımızda küresel aktör olmanın yolu bilim ve teknolojiden geçiyor. Cep telefonundan bilgisayara, aşıdan enerjiye teknolojiyi üreten kazanıyor. Keşfettiğiyle değil, tükettiğiyle övünen milletler özgür milletler değildirler. Bizler kullandığımızdan çok, ürettiğimiz teknolojiyle öne çıkmalıyız.

 

Müslüman yaptığı her işi Allah için yapmalı. Bir tuşla insanı günah çukuruna düşürebilen sosyal medyayı daha temkinli ve dikkatli kullanmalıyız. Günümüz Müslümanları medyayı iyi kullanarak ilahi mesajı yeryüzüne taşıma sorumluluğunu tekrar kuşanmalı.

 

Müslüman teknolojik nimetlerden yararlanırken zararlı etkilerinden uzaklaşmalı ve çevresini de bu konuda bilinçlendirmeli. Müslüman, İslami sınırlar çerçevesinde teknolojiyi doğru kullanmalı ama teknolojinin kendisini kullanmasına izin vermemelidir.

 

 

Teknolojinin hayatın bir parçası olarak kabul edildiği bir çağdayız. “İnsanlığın yararına üretilen, insan yaşamını kolaylaştıran her türlü alet, buluş ve malzemeye teknoloji” deniyor. Her ne kadar terimde “insanlık yararına” denilmişse de teknolojinin zaman zaman zararlarına da tanık oluyoruz.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

409. Sayı Ocak 2017