Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

Diktatörler Çetesinin Katar'ı Boğma Girişimi

  • 05 Temmuz 2017
  • 1029 Görüntülenme
  • 415. Sayı / 2017 Temmuz
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ahmet Varol
Tüm Yazı Arşivi21 Mayıs 2017 tarihinde Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da "Amerika ve İslâm Ülkeleri Zirvesi" adı verilen bir uluslararası toplantı gerçekleştirildi. Toplantı normalde Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkilerin düzene sokulmasını ve geliştirilmesini amaçlıyordu. Fakat Suud yönetimi kendisinin ABD'nin yeni başkanı Trump'ın önünde eğilişini gölgelemeleri için İslâm dünyasından da siyasi liderleri çağırmış ve düzenlediği toplantıya "ABD ve İslâm Ülkeleri Zirvesi" adını vermişti.

 

Onları asıl rahatsız eden Katar'ın Sisi cuntasının mağdur ettiği Müslüman Kardeşler cemaati mensuplarına ve Hamas'ın siyasi kanadının mensuplarına kapılarını açması, kendilerini ciddi şekilde rahatsız eden El-Cezire başta olmak üzere muhtelif medya organlarının özgürce çalışmasına fırsat vermesi ve bilhassa Gazze'ye yardım etmesiydi. Trump da "ideolojik radikalizmin finanse edilmesi" ile bunları kastediyordu.

 

Uluslararası alanda da abluka fazla etkisini göstermedi. Her şeyden önce Türkiye, Katar'la arasındaki dostluk ilişkilerini önemseyerek ona destek verdi ve diktatörler çetesinin gıda ablukasından doğan sıkıntının giderilmesi için alternatif ürünler gönderdi. Türkiye'nin Katar'a askeri üs kurma konusunda yaptığı anlaşmayı hızlı bir şekilde Meclis'ten geçirmesi de etkisini gösterdi.

 

Bu ablukanın en çok siyonist işgalin işine yaradığı açıktır. İşgal rejimi ve onun hizmetindeki Mahmud Abbas yönetimi oluşan havadan aynı zamanda Gazze'ye yönelik baskılarını daha da şiddetlendirmek için değerlendirmeye çalıştılar. İşgal hükümetinin, Gazze'ye gönderilen elektrik miktarını Abbas'ın istekleri doğrultusunda azaltma kararı almak için oluşan havadan istifade etmesi buna bir örnektir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

415. Sayı Temmuz 2017