Sayı : 435   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Okuma Notları

  • 05 Temmuz 2017
  • 700 Görüntülenme
  • 415. Sayı / 2017 TemmuzTüm yazılmış olan kitaplar tek bir kitabı anlamak, anlamlandırmak için vardır. Yüce Allah’ın Oku emrini yansıtır. Kitaplar bize bir şeyler katmalı aklen, ruhen, fikren donatmalı bizi. Her kitap beraberinde bir tefekkürü, bir hissi getirmeli, ufkumuzu açmalı ve ilham kaynağı olmalı. Ne okumalıyım diye düşünenler için örneklik teşkil etmesi adına bir damla tefekkür yüreklere.

Bir ev nasıl yılda bir defa temizlenir, örümcek ağlarından kurtarılır, kiremitleri aktarılır, sıvanır, yıkanır, onarılır ve badana edilir; yani yeni yapılmış hale getirilirse, bir ruh da yılda bir kere böyle bir genel temizlik ve yenilenme ister. Bir şehrin temizlenmesi, onarılması, yeniden yapılması, sıva, boya ve badanalarının tazelenmesi ile Müslüman bir şehrin oruç boyunca ruhî canlılık ve hareketi, yükselme ve ilerlemesi birbirini çok andırır. Oruç, insanın her yıl bir ay katıldığı bir ruh şölenidir.” Ziyafet /Sezai Karakoç)

“Denilir ki gökyüzüne bakmanın 10 yararı vardır: Üzüntüyü hafifletir, vesveseyi azaltır, korku hissini giderir, Allah'ı (cc) hatırlatır, kalpte Allah'ın (cc) azametini uyandırır, kötü düşünceleri bertaraf eder, sıkıntıya iyi gelir, aşk acısına teselli verir ve o dua edenlerin kıblesidir.” (Yaratılış Hikmetleri / İmam Gazzâlî )

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

415. Sayı Temmuz 2017