Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Glokom

  • 08 Haziran 2017
  • 1209 Görüntülenme
  • 414. Sayı / 2017 Haziran
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviGlokomun nedeninin, gözü destekleyici oluşumların bileşimindeki anormallik olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle biyopsi örnekleri, kolajen içeriği ve kompozisyonu ile glokom arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kolajen göz dâhil vücutta en çok rastlanan proteindir. Gözün bütün yapıtaşlarına destek verir ve gözün bütünlüğünü sağlar.

 

Bence motorlu taşıtlardaki muayene zorunluluğu insanlar içinde uygulanmalı. Senede bir kerede olsa şöyle tepeden tırnağa gözden geçirilmemizde fayda var. Belki o zaman pek çok kişinin tedavisi erken teşhis sâyesinde hem daha kolay hem daha ucuz olurdu. Sorunlar büyümeden önlenirdi.

 

Göz tansiyonu adıyla da bilinen glokom göz içinde üretilen göz sıvısının boşaltılandan daha fazla olması sonucu göz içi basıncın artmasıdır. Normal koşullarda göz içi basıncı 10 ile 21mm cıva düzeyindedir. Kronik glokomda göz içi basıncı, hafif dereceden orta dereceye kadar ( 22 ila 40 mm cıva ) yükselir. Akut glokomda ise bu basınç 40 mm cıvadan yüksektir.

BELİRTİLER:

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

414. Sayı Haziran 2017