Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Eğitim

Sema Maraşlı

Evli Mutlu

  • 08 Haziran 2017
  • 1445 Görüntülenme
  • 414. Sayı / 2017 Haziran
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Sema Maraşlı
Tüm Yazı ArşiviErkek kardeşlerim, bir kadın size en kötü yüzünü gösterdiğinde ona hakaret edip kalbini kırmanın şeytanî zevki de büyüktür. Hakaret ederseniz başta bu zayıf ve narin emanete iyi bakamamış olursunuz, onun kalbini kırarak içinden bir canavar çıkmasına ve her geçen gün daha çok saldırmasına sebep olursunuz.

 

Evlilikte kadına düşense, kriz çıkarmayı/ demagoji yapmayı marifet sanmamak ve kocasının tepkilerine göre davranmayı bilmek herhalde. Erkekler kadınlar gibi muamma değildir. Sadece ters zamanları vardır. İşle ilgili bir problem vardır bir şey vardır. Ya da zayıf noktaları vardır, anasıdır mesela. Her erkekte farklı olabilir. Ama neyin tesirinde olduğu açıktır, ortadadır. Böyle etkenlerle hatalı davranabilirler gerçekten. Git başımdan gibi laflar edebilir, kaba olabilirler. Bunları bilecek ters zamanlarda adamın üstüne varmayacak, hassas olduğu konularda fazla kurcalamayacaksınız.

 

 

Mutlu Bir Havva Diyor ki…

Biz bu işi çözdük, kitabını yazdık gibi bir modda değilim zira evlilikte en büyük yanılgı insanın kendine güvenmesidir. Kalplerin ısınması da Rabbimin nimeti, mutluluğumuz da O’nun ihsanı. Biz zayıf kullarız, bazen hiç tahmin etmediğimiz anda öyle bir hata yaparız ki her şey mahvolabilir.

Zaten her şeyi çok iyi bildiğini zannetmek, karşındakini kendi istediğin şekle sokma girişimini beraberinde getirir ve insanı gerçeklerden uzaklaştırır. Sonu da sadece çatışmadır. Bu işlerde bilerek yol alınmaz, duayla ve sığınmayla yol alınır. Bilgi sadece hem fiilî hem kavlî duamızı daha kuvvetli yapmak için bir araçtır. Elbette size bildiğim kadarıyla bir şeyler söyleyebilirim fakat dediğim gibi işin özü, hiçbir şeyine güvenmeyip çabalamakta.

14 yıl hiç sorun yaşamamak elbette ütopya olurdu. Bu hale gelmek kolay olmadı, çok sıkıntılı dönemler geçirdik, diyerek 14 yılın da böyle geçmediğini belirteyim. İlk sene süper, sonraki beş altı sene genel olarak iyi, sonraki bir iki sene kötüleşmeye başlayan ve devamında çok ağır kavgalarla geçen bir sürecimiz oldu. Çatışma dönemini atlatabilince bağlılık dönemi başlar der ya meşhur uzmanımız Nevzat Tarhan, bizim de öyle oldu galiba. Her akşam eşimi aynı heyecanla beklediğim dönem son dört beş yıla tekabül ediyor.

Eşi tanımak ve tepkilerini doğru yorumlamak lazım. Bunu şöyle açabilirim: Evlilikte, erkeğin, kadın hata yaptığında nasıl davranacağını bilmesi ve kadının, erkek hata yaptığında nasıl davranacağını bilmesi çok önemli.

Erkekler için kadınla arası iyiyken iltifat etmek kolaydır ama ya kadının en şirretleştiği anda erkek ne yapacak? Ona tüm içinden geçenleri, hakaretleri saymak dururken hangi yolu seçecek?

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

414. Sayı Haziran 2017