Sayı : 473   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Migren Tipi Başağrıları

  • 07 Ağustos 2021
  • 318 Görüntülenme
  • 464. Sayı / 2021 Ağustos
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı ArşiviBeyin dokusunda duyu sinirleri olmadığı için baş ağrısı dış kaynaklıdır. Ağrılar beyin zarı ve baş derisinin, damar ve kaslarındaki gerginlikten kaynaklanır. Damarla ilgili olmayan en yaygın baş ağrısı gerilim tipi baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle yüzde, boyunda veya kafa derisindeki kasların stres ya da kötü duruş nedeniyle tutulması sonucu ortaya çıkar.

 

 

MİGREN NEDİR?

Migren tipi baş ağrıları baştaki kan damarlarının aşırı genişlemesi nedeniyle oluşur. Migren şaşırtıcı derecede yaygın bir rahatsızlıktır. Yaşamlarının bir döneminde erkeklerin yüzde on beş ila yirmisi, kadınların yüzde yirmi beş ila otuzu migrende şikâyetçi olurlar. Hastaların yarısından fazlasının aile öyküsünde migrene rastlanır.

Beyin dokusunda duyu sinirleri olmadığı için baş ağrısı dış kaynaklıdır. Ağrılar beyin zarı ve baş derisinin, damar ve kaslarındaki gerginlikten kaynaklanır.

Damarla ilgili olmayan en yaygın baş ağrısı gerilim tipi baş ağrısıdır. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle yüzde, boyunda veya kafa derisindeki kasların stres ya da kötü duruş nedeniyle tutulması sonucu ortaya çıkar.

BELİRTİLER:

Baş ağrısı tipik olarak zonklama şeklinde ve tek taraflıdır. Krizlerin öncesinde çoğu zaman psikolojik ya da görsel rahatsızlıklar olur.

( Göz kararması, görme alanında parlak noktalar, anksiyete, keyifsizlik, düşünce dağınıklığı, iştahsızlık, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bulantı, vücudun bir tarafında uyuşukluk veya karıncalanma gibi )

ALTTA YATAN NEDENLER:

1-Damarlarda dengesizlik:

Migren tipi baş ağrıları ile kan damarlarındaki dengesizlik arasında bağlantı olduğunu destekleyen pek çok kanıt vardır. Bu dengesizliğin sebebi kalıtsal olabilir.

2-Platelet düzensizliği:

Bir başka neden platelet düzensizliğidir. Plateletler kan pıhtılarının oluşumunda görev alan küçük kan hücreleridir. Migren ağrısı çekenlerde plateletler gerek baş ağrıları sırasında ve gerekse ağrı dönemleri arasında normal plateletlerden çok farklıdır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

464. Sayı Ağustos 2021