Sayı : 463   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

İdlib'den Suriye'ye Bakış

  • 09 Ekim 2018
  • 1075 Görüntülenme
  • 430. Sayı / 2018 Ekim
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ahmet Varol
Tüm Yazı ArşiviZulüm güçleri bir yandan Suriye halkının tepesine ateş yağdırırken bir yandan da IŞİD gibi birtakım ihanet çeteleri ortaya çıkararak onu arkadan vurmalarını sağladılar. Bu kirli oyunlar karşısında ayıp olan mağdur edilen halkın yanında durmak değil, zulmün ve zalimlerin şakşakçısı olarak onların suçuna ortak olmaktır.

 

İdlib'e yönelen tehlikenin bütün dünyayı etkileyecek bir tehlike olacağı gerçeğinin görülmesi Rusya'nın tehditçi tutumunu değiştirmesi için görüşme mekanizmasının etkili kılınması açısından zorlayıcı bir sebep oldu. Sonunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Cumhurbaşkanı Viladimir Putin arasında Soçi'de gerçekleştirilen zirvede silahsız bir çözüm bulunması konusunda bir anlaşma sağlandı.

 

Suriye'de bugün gelinen duruma bakarak bazılarının "işte bakın haklı olduğumuz ortaya çıktı" türünden laflar ettiklerine şahit oluyoruz. Onlara sormak gerekiyor: Nerede haklı olduğunuz ortaya çıktı? Katil Baas rejimini destekleme, zalimlere arka çıkma, zulmün yandaşlığını yapma konusunda mı? Eğer öyle düşünüyorsanız bu konuda biz dün nerede duruyor idiysek bugün de aynı yerde; zulme karşı, mazlumun yanında olduğumuzu söylemekten asla çekinmeyiz. Suriye halkının Baas rejimi karşısında zafer kazanmasının kolay olamayacağını tahmin ettiğinizi, başkalarının bu konudaki beklentilerinde yanıldıklarını söylüyorsanız bu da sizin tavrınızın haklı ve isabetli olduğunu göstermez. Çünkü Suriye'de yaşanan olaylar bir emrivakidir, toplumsal patlamadır. Zafere ayarlanmış planlı bir savaş değildir. Suriye halkı meşru taleplerini dile getirmesinden dolayı zulüm rejiminin saldırısına maruz kaldığından dolayı bizzat rejim tarafından ateşin içine çekilmiştir Böyle bir durum karşısında yapılması gereken tek şey zulme, zulüm rejiminin vahşi saldırılarına karşı çıkmak ve meşru talepleri olan halkın yanında yer almaktı. İşte bizim yaptığımız da budur. Savaşın sonunu belirlemek değildir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

430. Sayı Ekim 2018