Sayı : 438   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Eğitim

Sema Maraşlı

Başörtülülerin 4 Hali

  • 09 Ekim 2018
  • 419 Görüntülenme
  • 430. Sayı / 2018 Ekim
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Sema Maraşlı
Tüm Yazı ArşiviŞunu gördüm ki, başörtülü kadınlar dört ana gruba ayrılmış. İnternette kendilerini ait hissettikleri grubun içinde varlık gösteriyorlar: Özgürlükçüler, Gelenekçiler, Umursamazlar, Teslimiyetçiler

 

İnsanlar kendilerini ait hissettikleri yerde olmaya ve kendi gibi düşünenlerle ortak adım atmaya meyillidir. İnternet ortamı ise sunduğu sosyal medya, blog ve internet sayfaları ile ortak fikir oluşturmakta çok etkili oluyor.

Biraz esprili bir dil ile kaleme aldığım Vahdet'teki ilk yazım "Yeni Aile Kanunu"ndan sonra başörtülü kadınlar tarafından çapraz ateşe tutuldum.

Eleştiriler internet medyasında yazdığım yazıya karşı kaleme alınmış yazılar üzerine geldi daha çok. Eleştirdikleri konulara yazı ile cevap vereceğim inşallah.

Fakat bu yazım eleştiri yapanların ortak özellikleri üzerine.

Aynı blogları takip edenlerden aynı tarzda eleştiriler geldi. Bu sebeple bu blog sayfalarını daha bir merakla inceledim; kim bu arkadaşlar, dertleri nedir diye. Ve şunu gördüm ki, başörtülü kadınlar dört ana gruba ayrılmış. İnternette kendilerini ait hissettikleri grubun içinde varlık gösteriyorlar.

Özgürlükçüler, Gelenekçiler, Umursamazlar, Teslimiyetçiler

Özgürlükçüler: Kadın ve erkek üzerine bütün söylemleri laik medya ile birebir aynı. Kafadan laikler yani. Dinin bir kısım hükümlerini almışlar bir kısım hükümlerini kabullenemiyorlar. Fazlasıyla feminizmin etkisindeler. Erkeklere karşı, hayata karşı öfkeleri var. Ve öfkeleri ile reklam yapıyor, öfkeleri ile övünüyorlar. Çoğu üniversiteli kızlar ya da çalışan kadınlar. İyi okullarda okumuşlar fakat belli ki başörtülü okumanın ezikliğini yaşamışlar. Ya da başörtülü oldukları için hayal ettikleri işlere girememişler. Bu yüzden ezilmişlik psikolojisinden çıkamamışlar.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

430. Sayı Ekim 2018