Sayı : 438   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Satırdan Sadra

Adil Akkoyunlu

Müslümanların Yaşadığı Ülkeler Veren El Olmalıdır

  • 09 Ekim 2018
  • 354 Görüntülenme
  • 430. Sayı / 2018 Ekim
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Adil Akkoyunlu
Tüm Yazı ArşiviDünyaya önem verip ekonomilerini silah olarak kullananlar; paralarının değerini yükseltiyor, gerektiğinde ambargo uygulayarak akıllarınca ülkeleri terbiye etmeye çalışıyorlar. Dünyaya nizam veriyor ve ekonomisi iyi olmayan toplumları sömürüyorlar, açlığa mahkûm ediyorlar. Boyun eğip zorba emperyalistlere teslim olmaya zorluyorlar. Bugün bizim ve bazı ülkelerin çektiği sıkıntılar bu yüzden değil mi?

 

 

Ahiret için çalışacağız elbet. Dünyamızı da ihmal etmeyeceğiz. Meşru bir şekilde dünya için çalışmak da ibadettir. Haram olan, fakirliğe kapı aralayan; gereksiz harcamalardan, israftan, karaborsacılıktan, faizcilikten, haksız kazanç ve harcamalardan fert, toplum ve devlet olarak kaçınmamız gerekir.

 

 

 

“Biz, ahireti ihmal edip dünyaya çok önem veriyoruz.” deniyor.

Toplum olarak ahireti ihmal ettiğimiz doğrudur. Fakat dünyaya önem verseydik, böyle olur muyduk?

Savaş sanayimizi kurmuş, düşmanın silahlarından daha iyisini yapmış da, başka ülkelere silah ihraç mı ediyoruz? Ağır sanayi malzemelerini, elektronik cihazları, kullandığımız araç ve gereçlerin çoğunu dışarıdan alıyor, dünyanın parasını ödüyoruz. Yeraltı zenginliklerimizi kendimiz işletmiyor, ucuz fiyatla sanayisi gelişmiş ülkelere veriyoruz.

Dünyaya önem verseydik, böyle olur muyduk?

Dünyaya önem verip ekonomilerini silah olarak kullananlar; paralarının değerini yükseltiyor, gerektiğinde ambargo uygulayarak akıllarınca ülkeleri terbiye etmeye çalışıyorlar. Dünyaya nizam veriyor ve ekonomisi iyi olmayan toplumları sömürüyorlar, açlığa mahkûm ediyorlar. Boyun eğip zorba emperyalistlere teslim olmaya zorluyorlar. Bugün bizim ve bazı ülkelerin çektiği sıkıntılar bu yüzden değil mi? Bir anda her şeyin fiyatı yükseldi. Ekonomimiz sıkıntıya girdi. Para sirkülasyonu vites düşürdü.

Dünyaya önem verseydik, böyle olur muyduk?

"Eğer dünyanın Allah-Teâlâ nazarında bir sivrisinek kanadı kadar değeri olsaydı; kâfirlere (dünya)dan bir içim su vermezdi." (Ahmed Ziyauddin Gümüşhanevi,Ramuz el ehadis (terc. Abdulaziz Bekine): c. 2, s. 358) O’nun yanında dünyanın bir değeri yoktur. İhtiyacı yoktur. O; samed’dir. Dünya, bizim için gerekli. Bize lazım. Bu nedenle dünyayı yaşamamıza uygun bir şekilde yaratıp bizim istifademize sundu.

Çalışıp kazanmaya teşvik ediyor Yüce Yaratıcımız:

“Doğrusu insana da kendi (emek ve) çabasından başka karşılık yoktur.” (Necm, 53/39)

"Rablerine dönecekleri için kalpleri ürpererek vermeleri gerekeni verenler, işte onlar iyi işlerde yarış ederler. O uğurda ileri geçerler." (Mu’minun, 23/60,61)

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

430. Sayı Ekim 2018