Sayı : 454   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kimlik İnşası

Ramazan Kayan

Magazin Marazı

  • 06 Ağustos 2018
  • 880 Görüntülenme
  • 428. Sayı / 2018 Ağustos
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayan
Tüm Yazı ArşiviNe yazık ki magazin kültürünü İslam’a ve Müslümanlara da yamadılar. Belki de İslam’ı asli mecrasından koparmanın yeni bir operasyonu ile karşı karşıyayız… Asıl konuşulması, anlaşılması, yaşanması gereken boyutundan çıkarılıp “magazinleştirilen din”, özelliğini ve özneliğini kaybetmeye başlamış demektir…

 

Maalesef dine yönelik gündem ve gürültülerde ne ilmi ne de siyasi bir otoritemiz yok… Kapısını çalacağımız bir merci de bulamıyoruz. Din adına ilgili, ilgisiz kim ne söylüyor, ne yapıyorsa yanına kâr kalıyor… Kendi içimizde bir uyarı ve ıslah sistemimizde yok. Her konuda ancak uzmanı konuşurken, sıra dine gelince herkes uzman!

 

Medyanın katkısıyla magazinleştirilen din, şov malzemesi haline geliyor… Bağlamından koparılan hassas konular reytinge kurban gidiyor… Sanki sistematik bir itibarsızlaştırma operasyonu ile yüz yüzeyiz… Unutmayalım ki, saygınlığı ve ağırlığı yıpranmış Müslümanların tebliğ ve temsilleri de sorunlu olacaktır.

 

Günümüzde gerçekleri magazinleştirerek, doğru algının ve doğru bilgi akışının nasıl sabote edildiğini görmekteyiz. Gerçekler sansasyonelleştirilerek sabiteler sulandırılıyor… Ciddi konular, gayri ciddi ortamlarda eğlenceli hale getirilerek toplumun aldatılması ve gerçeklerin çarpıtılması hedefleniyor.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

428. Sayı Ağustos 2018