Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kur'an'dan Hayata

Prof. Dr. Ali Akpınar

Rabbe Kullukla, Müslüman Olmakla, Kur'an Okumakla Emrolunduk

  • 08 Mayıs 2017
  • 2353 Görüntülenme
  • 413. Sayı / 2017 MayısKa’be’ye yönelerek yalnızca O’na teslim olan ve yalnızca O’na ibadet eden bizler, O’nun hayat düsturu olarak bize bahşettiği Kur’an’ı okumakla emrolunduk. Elbette onu okuyacağız, zira Kur’an bizim için, bizim iki dünya mutluluğumuz için indirildi. Onu okuyacağız, hem kıraat formunda, hem tilavet formunda, hem de tertîl formunda.

 

Kur’an’ı kendimiz için okuyacağız, onun hikmet ve hakikatlerine ermek için okuyacağız, hem de tekrar tekrar, sürekli okuyacağız. Yine onu başkalarına okuyacağız, onları da Kur’an’ın hakikat ve hikmetleriyle buluşturmak için okuyacağız. Çünkü o tüm insanlığa gelmiştir. Çünkü Kur’an’a göre en büyük cihad Kur’an ile yapılandır.

 

إِنَّمَا أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ رَبَّ هَذِهِ الْبَلْدَةِ الَّذِي حَرَّمَهَا وَلَهُ كُلُّ شَيْءٍ وَأُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ مِنْ الْمُسْلِمِينَ

وَأَنْ أَتْلُوَ الْقُرْآنَ فَمَنْ اهْتَدَى فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَنْ ضَلَّ فَقُلْ إِنَّمَا أَنَا مِنْ الْمُنذِرِينَ

وَقُلْ الْحَمْدُ لِلَّهِ سَيُرِيكُمْ آيَاتِهِ فَتَعْرِفُونَهَا وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

“De ki: Ben, yalnız her şeyin sahibi olan ve bu kutlu kılınmış şehrin Rabbine kulluk etmekle emrolundum. Müslümanlardan olmakla ve Kuran okumakla emrolundum. Kim doğru yolu bulmuşsa, yalnız kendisi için bulmuş olur, kim sapıtmışsa kendine etmiş olur. De ki: Ben sadece, uyaranlardan biriyim. De ki: Hamd Allah'a mahsustur. O, ayetlerini size gösterecek, siz de onları bileceksiniz. Rabbin yaptıklarınızdan habersiz değildir ” (Neml, 27/91-93)

Kıblemiz, harem beldenin Rabbine kulluk ve ibadet yapmakla emrolunduk. Ka’be, müminler olarak ibadet disiplinimizi sağlayan bir semboldür. Ona yönelmekle bizler aslında ona değil, O’nun Rabbine kulluk etmekteyiz. Zira onu ve onun yerini saygın kılan Yüce Allah’tır. Oraya yönelerek ibadetlerinizi yerine getirin diye buyuran da O’dur. “Artık yüzünü Mescidi Haram tarafına çevir; bulunduğunuz yerde yüzlerinizi o yöne çevirin.” (Bakara, 2/144) Nitekim pek çok ayette yüzlerimizi Yüce Rabbimize çevirmemiz emredilmiştir. Dolayısıyla O’nun emriyle Ka’be’ye dönmekle biz, Ka’be’nin Rabine yönelmiş, O’na kulluk ve ibadet etmiş olmaktayız.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

413. Sayı Mayıs 2017