Sayı : 451   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İktibas

Yusuf Kaplan

Himalaya Eteklerinden Süzülen Kan : Keşmir

  • 06 Eylül 2019
  • 297 Görüntülenme
  • 441. Sayı / 2019 EylülGeldiğimiz noktada gücü hadım edilmiş, iç dinamikleri zayıflatılmış, siyasî vizyonu karartılmış, geleceği karanlık bir Pakistan var karşımızda! İngilizler, ahh İngilizler! Keşmir meselesini bir kez daha hortlattılar! Hindistan’la Pakistan’ın bir savaşa sürüklenmeleri an meselesi bir kez daha! Pakistan’ın belini kırmak istiyorlar! Türkiye’nin en stratejik müttefiklerinden birine daha diz çöktürmek istiyorlar! Türkiye’yi yalnızlığa mahkûm etmek ve sonunda asıl büyük darbeyi Türkiye’ye vurmak istiyorlar!

 

Pakistan’ı vurmaya, parçalamaya, kaosa sürüklemeye çalışıyorlar emperyalistler şimdi de!

Atom bombası yaptığı için, Pakistan’ı cezalandırdı şer güçler ve devlet başkanı Ziyaülhak’ın uçağını toz bulutuna çevirdiler!

Sonra Taliban meselesi nedeniyle burunlarından getirdiler Pakistan’ın!

Geldiğimiz noktada gücü hadım edilmiş, iç dinamikleri zayıflatılmış, siyasî vizyonu karartılmış, geleceği karanlık bir Pakistan var karşımızda!

İngilizler, ahh İngilizler!

Keşmir meselesini bir kez daha hortlattılar!

Hindistan’la Pakistan’ın bir savaşa sürüklenmeleri an meselesi bir kez daha!

Pakistan’ın belini kırmak istiyorlar!

Türkiye’nin en stratejik müttefiklerinden birine daha diz çöktürmek istiyorlar!

Türkiye’yi yalnızlığa mahkûm etmek ve sonunda asıl büyük darbeyi Türkiye’ye vurmak istiyorlar!

Pakistan’ı yakın takibe alalım ve Keşmir’e sahip çıkalım, Keşmir meselesiyle yakından ilgilenelim ve bize Keşmir meselesini ilk kez öğreten, öğretmek ne kelime, yürek yarasına dönüştüren Fethi Gemuhluoğlu’na yürekten bir selam gönderelim, diyorum.

Ve size Keşmir sorununun dünü ve bugünüyle bütün boyutlarını enfes bir şekilde irdeleyen bir makaleden tadımlık bir bölüm alıntılıyorum.

Makale, sessiz sedasız bir entelektüel devrim yapan @mücerretcom sitesinde yayımlandı. Bülent Tokgöz’ün medyamızda asla bulamayacağınız çapta ve derinlikteki bu makalesinin bir kısmını buraya alıyorum, tamamını @mücerretcom sitesinden okuyun mutlaka, diyorum.

“Keşmir’in meselesi, sudan bir meseledir aslında. Adı da kaderi de suyla yakından alâkadardır. Keşmir, kadim Sanskrit dilinde “sudan kurutulmuş arazi” manasına gelir. Muhtemelen bir gölün çekilmesine atıf vardır burada. Himalayaların eteklerinden akan derelerin toplandığı vadi, olanca haşmeti ve bereketiyle zaman ırmağı boyunca cazibesini korumuştur.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

441. Sayı Eylül 2019