Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Uzman Gözüyle

Mehmet Emin Karabacak

Okul Korkusunun Nedeni Bağımlı Kişilik mi

  • 06 Eylül 2019
  • 380 Görüntülenme
  • 441. Sayı / 2019 EylülOkula gitme zamanı yaklaştıkça okul korkusu yaşayan çocukların baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, mızmızcılığı, tedirginliği başlayacaktır. Çocuk okula gitmesi için zorlandıkça, kaygıları, huysuzlanması, bağırması ve ağlaması da aynı şiddetle artacaktır.

 

Bağımlı kişiliğe sahip çocukları okul başlamadan ayrılığa, bağımsızlığa yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Hiç ayrılığa alışmamış çocuğa okul açılınca haydi tek başına okula demek çocukta büyük sıkıntılara neden olabilir. Onun için çocuğu ayrılığa alıştırılırken güvence verilmesi ve güveninde yerine getirilmesi gerekir.

 

Çocuğa okul ve öğretmen hakkında doğru olmayan olumsuz şeyler anlatılmamalıdır. Başka bir ifadeyle çocuğun olumsuz davranışlarında okul ve öğretmen caydırıcı bir unsur olarak kullanılmamalıdır. “Yaramazlık yapan çocukları okula almıyorlar, yaramazlık yaparsan öğretmen seni sevmez…” gibi cümlelerden kaçınmak gerekir. Bu tür ifadeler çocuğun okul korkusuna neden olabilmektedir.

 

 

 

Okula yeni başlayacak olan çocuklar, anne babalarıyla birlikte okul ihtiyaçlarını büyük bir heyecan içinde alıp okulun açılmasını sabırsızlıkla beklerler. Okulun açıldığı günde erkenden okula giderler. Okula giden çocuk, okulda tanımadığı çocuklar, anne babalar ve öğretmenlerle karşılaşır.

Yeni bir ortamla karşılaşan çocuk hayalini kurduğu okulda ilgi ve sevgi bekler; fakat okul ana baba günü olduğu için herkes kendi derdindedir. Hele 40 dakika sırada oturmak çocuk için geçmeyecek bir zaman olarak algılanır.

Kendince umduğunu bulamayan bazı çocuklar, teneffüse çıkınca eve gitmek isterken anne babalarda okulda kalmaları için ısrar ederler. O gün anneleriyle sınıfa girip çıkan çocuklar eve geldikleri zaman okula gitmeyeceklerini söylerler. Çocuğun okula gitmesi için üzerine gidildikçe de açık anksiyete ve panik durumlar görülmesi çocukta okul korkusunun başladığını gösterir.

Nedir Bu Okul Korkusu?

Okul korkusu, çocuğun şiddetli bir endişeyle okula gitmeyi reddetmesi ve okula karşı isteksiz olması demektir.

Okul korkusu, çocuğun okula gitme zamanı gelince açık anksiyete ve panik durumlarının görülmesidir.

Çocuğun Şikâyetleri

Okula gitme zamanı yaklaştıkça okul korkusu yaşayan çocukların baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, mızmızcılığı, tedirginliği başlayacaktır. Çocuk okula gitmesi için zorlandıkça, kaygıları, huysuzlanması, bağırması ve ağlaması da aynı şiddetle artacaktır.

Ailesi tarafından korkutmalar, tehditler, alttan almalar ve yalvarıp yakarmalar fayda sağlamayacaktır. Bunlar fayda etmeyince bazı aileler, çocuklarının sıkıntılarını fizyolojik bir rahatsızlık olarak algıladıkları için çocuğun okula gitmek istememesine boyun eğerler. Okula gitmeyeceğini anlayan çocuğun bütün ağrıları birden geçer ve hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatına devam eder.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

441. Sayı Eylül 2019