Sayı : 476   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Sevgi Eğitimi

  • 03 Mart 2017
  • 1875 Görüntülenme
  • 411. Sayı / 2017 Mart
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ayşe Doğramacı
Tüm Yazı ArşiviMuhabbet rahlesi önünde diz çöküp, ömrünü meşk etmeye adamış talihliler, hiçbir zaman gözlüklerinde kine, nefrete, kapılmaya yer vermemiş ve ölümleri pahasına bile olsa düşmanlığa başvurmamışlardır. Onların muhabbetle iki büklüm olmuş boyunları her zaman sevgiye selam durmuş ve sevgiden başkasına kıyam etmemişlerdir.

 

Allah’ın rızası yolunda kanat açmış bir sevgi aynı zamanda rıza yolunda bütün sorumluluklara da kanat açmış bir sevgidir. Sevgi ilahi bir hazinedir ve ilahi ölçüler içinde kullanıldığı takdirde anlamını bulmuş olacaktır.

 

Allah’ın insan ruhuna yerleştirdiği en güzel duygulardan biridir sevgi. Sevgi, muhabbet, imanın bir neticesidir. Onda Allah’ın isimlerinden Vedud isminin cilvesi vardır. Bundan dolayı mü’minin kalbi muhabbetle doludur, onun için mü’min sever, sevilir. Dostluğun en önemli vasıtası sevgidir, insanı sevebilmektir. Sevmek kadar sevindirmek, sevindirmeyi sevmek, sevilmek de önemlidir. Çünkü insanları ne kadar mutlu ederseniz, kendi mutluluğunuz da o derece artar. O duyguların en güzeli ve en güçlüsüdür. Mevla’nın ifadesiyle;

“ Sevgi acıları tatlılaştırır, çünkü sevginin esası, insanı doğru yola götürmektir. Sevgisizlik ise tatları bile acılaştırır.”

Tabiata bakınız, onda bütün sevgilerin özünü göreceksiniz. Bir gülün açılışı muhabbetin ifadesidir. Gün, karanlıkları delerek insanlara sevgi ile gülümsemek telaşındadır. Yağmur tabiatın gözyaşıdır belki, ama berekettir, umuttur, sevgidir. Onun sevgisi, merhameti aydınlatır yeryüzünü ve taze fidanlar bu aşka ve sevgiye boy atar, filizlenir. Eğer Hakk’ın, Yaratan’ın sevgisi olmasaydı ne ay, ne güneş, ne de yıldızlar meydana gelirdi. Kâinat birer sevgi şiirleri, yer kürede bu şiirin kafiyesidir. Ve sevginin değeri kendindendir…

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

411. Sayı Mart 2017