Sayı : 457   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Uzman Gözüyle

Mehmet Emin Karabacak

Çocuklarda Altını Islatma Nedenleri ve Tedavileri

  • 06 Nisan 2019
  • 818 Görüntülenme
  • 436. Sayı / 2019 NİsanÇocuğa tuvalet eğitimi verilirken katı disiplin uygulanmamalı. Çocuk tuvaletini yapmadığında ya da altına kaçırdığı zaman verilen aşırı tepki, onda ileri yaşlarda Obsesif-Kompulsife (Saplantı-Zorlantı) neden olabilir. Bu çocuklar ileri yaşlarda aşırı titiz olduğu gibi kuşkucu (ocağı kapattım mı, kapıyı kilitledim mi, pencere açık mı ...) kişiliğe de bürünebilirler. Bunun temelinde de altına yapan çocuklara aşırı tepki göstermekle beraber, tuvalete zorla götürme ve baskı yapma vardır.

 

Çocuklarda gece altını ıslatma iki defa olmaktadır. Bu kasların gevşemesine sebep olacak derin uykunun eşlik ettiği yattıktan hemen sonraki saat ile kalkmaya yakın zamanki saat içinde olur. Çocuklar çişlerini yapmalarına yakın bir saatte tuvalete kaldırılmalıdır. Çocuk tuvalete götürülürken uyanık olmasına dikkat edilmelidir.

 

Çocuklar, genellikle 2 yaşın sonunda kakalarını, 3 yaşın sonunda ise çişlerini tamamen öğrenirler. Dört yaşından sonra altını ıslatma devam ederse problem olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar arada sırada da olsa altına kaçırabilirler. Bunu hastalık kabul etmek yerine çocuğun o günkü yaşantısına bakmak gerekir.

Çocukların altını ıslatması çocuktan çocuğa, cinsiyetine, sosyoekonomik seviyesine, bulunduğu çevreye ve en önemlisi aldığı tuvalet eğitimine göre değişebilmektedir.

Altını Islatma Dört Şekilde Görülür:

Geceleri altını ıslatanlar: Uyuduktan hemen sonra veya kalkmaya yakın bir zamanda altına yapan çocuklardır.

Gündüzleri altını ıslatanlar: Bu durum daha çok içe kapanık, iletişim kurmakta zorlanan çocuklarda görülür. Bunlar daha çok ayıplanan, çişini söylemekten utanan ve korkan çocuklardır.

Hem gündüz hem geceleri altını ıslatanlar: Bu çocukların altını ıslatma nedeni fizyolojik rahatsızlıklar veya kalıtımdır. Bunlar doktora götürülmesi gereken çocuklardır.

Arada sırada altını ıslatanlar: Bu çocuklar genellikle altları kuru kaldığı halde arada sırada da olsa altına yaparlar. Bunlar yaşantılarında meydana gelen değişikliklere göre (hastalık, kardeş doğumu, korku, ölüm, travma, ayrılık...) farklı özelliktedir.

Çocuklarda Altını Islatma Nedenleri?

Fizyolojik nedenler: İdrar yolları enfeksiyonu, böbrek rahatsızlıkları, bel soğukluğu (geceleri üstünün açılması, gündüzleri ayaklarının üşümesi), kalıtım, hastalık, aşırı yorgunluk, gelişim bozuklukları, sağlık problemleri...

Psikolojik nedenler: Zamanında tuvalet eğitimine başlanmaması (15–18 aylıkken kakasını, 24-36 aylıkken de çişini tuvalete yapması öğretilmeli).

Hayatındaki önemli değişiklikler: Kardeş doğumu, ayrılık, ölüm, boşanma, kaza, travma, terk edilme, bakıcıya ya da yuvaya bırakılma, okula başlama...

Günlük yaşantısındaki problemler: Kardeş kavgaları, katı disiplin, psikolojik baskı, tehdit, korkma, üzüntü, sevdiği şeylerden mahrum bırakılma...

Ailevi nedenler: Sevgi yetersizliği, kıyaslanma, ilgisizlik, bağımlı yetiştirilme, ailenin ilgisini çekme, aileden psikolojik olarak intikam alma, aile içi huzursuzluk, aile içi kavgalar, boşanma, çocuktan ayrılma...

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

436. Sayı Nİsan 2019