Sayı : 451   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Hedef Noktası

Ramazan Kayacık

Kork Allah'tan Korkmayandan

  • 16 Şubat 2017
  • 1361 Görüntülenme
  • 410. Sayı / 2017 Şubat
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ramazan Kayacık
Tüm Yazı ArşiviMedya ve teknoloji bizi biz yapan değerlerimizi felç ediyor. Toplumun bilinçaltı kodlarıyla oynanarak her çeşit şiddeti körüklüyor. Medyanın ve teknolojinin kötü amaçla kullanımı insanları suç makinesi haline getirdi. Bu nedenle önce medyayı kötülüklerden temizlemek ve iyilik programları yüklemek gerekiyor.

 

Hayatı boyunca inanılmaz problemlerle karşılaşmış olan Allah Resulünün (sav) yaşadığı problemlere ürettiği çözüm yolları bugünün dünyasında dikkate alınması gereken, modern psikolojiye yön verecek, hayatı kolaylaştıran prensiplere sahiptir.

 

İnsanlık tarihi aynı zamanda kötülükle iyiliğin/ kötülerle iyilerin savaşının tarihidir. Her çeşit kötülük şeytanın, iyilik ve güzellikse Allah'ın emridir. Sosyal, ahlaki, vicdani, dini, milli değerleri yok etmek isteyenlerle bu değerlere sahip çıkanların savaşı şimdiye kadar sürmüş, bundan sonra da devam edecektir.

İslam'da insanı kötülüğe, suça sürükleyen yolların kapatılması anlamına gelen bir kavram var; "seddi zerai". Mesela, kumar oynamak haramdır. Kumar oynanacağı bilinen bir yerin kiraya verilmesi de kumar oynatmak da yasaktır. İçki haram olduğundan şarap fabrikasına üzüm ve hammadde satmak da yasaktır. İşte 'seddi zerai' budur.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

410. Sayı Şubat 2017