Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

Gündemdeki Filistin Gölgede Kalan Filistin

  • 16 Şubat 2017
  • 1100 Görüntülenme
  • 410. Sayı / 2017 ŞubatMescidi Aksa'da artık gündelik hâle getirilen yerleşimci baskınlarının arkasında duran amacı iyi görmek ve işgal rejiminin bu kutsal mabedi bölme planı karşısında duyarsız, ilgisiz kalmamak gerekir.

 

Gazze üzerindeki abluka ve ambargo kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Ne yazık ki Türkiye ile İsrail arasındaki Mavi Marmara sorununu sonlandıran anlaşma da ablukayı yumuşatmadı.

 

Siyonist işgal güçlerinin özellikle Batı Yaka ve Doğu Kudüs bölgelerinde Filistinlileri hedef alan baskınları gündelik hâle getirildi. Bu baskınlar "arananlar" gerekçe gösterilerek ve genellikle gecenin geç vakitlerinde, sabaha doğu yahut sabahın erken saatlerinde gerçekleştiriliyor.

 

İşgal güçleri şehit ettikleri Filistinlilerin cenazelerine el koyuyor ve aileleri tarafından alınmasına fırsat vermiyorlar. Sonra bu cenazeleri ellerinde adeta birer rehine gibi bekletiyor ve aileleriyle çeşitli pazarlıklara girişiyorlar. Bazen şehitlerin naaşlarını aylarca morgda tutuyor ve ailelerine teslim etmiyorlar.

 

 

Filistin sürekli hareketli ve önemli gelişmelere sahne olan bir bölge. Aynı zamanda Filistin davası İslâm âleminin merkezi davası konumunu sürdürüyor. Bununla birlikte İslâm dünyasındaki bazı bölgelerde yaşanan önemli ve hareketli gelişmeler Filistin meselesinin zaman zaman gölgede kalmasına neden olabiliyor. Bununla birlikte Filistin'deki gelişmelere bigâne kalınmaması, buradaki olayların da takip edilmesi gerekir. Biz bu ayki yazımızda Filistin'de özellikle son dönemde gündemi oluşturan bazı önemli gelişmeler üzerinde durmak istiyoruz. Bunlardan bazıları devam eden gelişmelerdir. Ancak biz burada özellikle son durumu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bazıları da devam eden gelişmelerin bir parçası ve onlara ışık tutan olaylar olmakla birlikte tamamen yeni hadiselerdir.

Mescidi Aksa'ya Yönelik Tehlike Devam Ediyor

Siyonist işgal rejiminin Mescidi Aksa'yı tehdit eden planlarından kaynaklanan tehlikeler devam ediyor. Son dönemde üzerinde yoğunlaştığı ve zeminini oluşturmaya çalıştığı planı ise bu kutsal mabedi Müslümanlarla yahudiler arasında paylaştırma planıdır.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

410. Sayı Şubat 2017