Sayı : 453   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

İslam Aleminden

Ahmet Varol

ARAKAN'DA BUDİST DİKTANIN KESİNTİSİZ ZULMÜ IRAK KOMPLOSU

  • 26 Aralık 2016
  • 1226 Görüntülenme
  • 408. Sayı / 2016 Aralık
Yazarın Diğer Yazıları
Ahmet Varol
Tüm Yazı ArşiviGölgede Kalan Arakan

Suriye’de Baas diktasının ve onun devam edebilmesi için zul­mün her çeşidine onay vermekle kalmayıp bilfiil ortak olanların kor­kunç katliamları bir yandan devam ediyor. Kalabalıkların üzerine hava­dan uçaklarla atılan kimyasal bom­balarla, varil bombalarıyla, vakum bombalarıyla ve muhtelif füzelerle, saldırıya hedef olan bir mıntıkada yıkıntıların arasında kalanları kur­tarmaya çalışanların üzerine ikinci kez bombalar atılmasıyla insanlar artık fert fert değil kitleler halinde topluca imha ediliyor.

Böylesine korkunç katliam ve vahşet sadece hedef alınan toplumu değil zulmün ve haksızlığın mağdu­ru bütün halkları olumsuz etkiliyor. Çünkü en başta dikkatleri üzerine çekerek başka yerlerde yapılan zu­lümlerin gölgede kalmasına neden oluyor. İkinci olarak böylesine bir vahşet karşısında, başka yerlerdeki zulüm rejimlerinin uygulamaları göze küçük görünüyor. O yüzden önemsiz sayılıp ihmal ediliyor. Üçüncü olarak zulmedenlerin, kendilerini daha rahat hissetmele­rine ve üzerlerine gelinmemesinin rahatlığıyla şiddet uygulamalarına, zulmetmelerine imkân sağlıyor. Dikkatlerden uzak kalan mazlum Müslüman halklardan biri de Bu­dist Myanmar diktasının insanlık dışı uygulamalarına maruz kalan Arakan Müslümanlarıdır.ARALIK2016 53

Arakan Neresidir?

Arakan, bugün Myanmar olarak adlandırılan geçmişte ise Burma ve Birmanya adı verilen ülkenin güney batısında Bengal Körfezi kıyısında, aynı zaman­da Bangladeş ve Hindistan ile sınırı olan bir bölgedir. Myanmar Müslümanlarının büyük çoğun­luğu bu bölgede yaşar ve bölge Rakhine eyaleti olarak da adlandı­rılır. Bölgenin Müslüman halkına da etnik olarak Rohingyalar adı verilir.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

408. Sayı Aralık 2016