Sayı : 455   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Eğitim

Sema Maraşlı

Ailede Şefkat Dili Eğitimleri

  • 08 Temmuz 2020
  • 202 Görüntülenme
  • 451. Sayı / 2020 Temmuz
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Sema Maraşlı
Tüm Yazı ArşiviSosyal medyada gördüklerini kendi evliliklerinde bulamayan bazı kişiler eşi tarafından hak ettiği değeri görmediğini düşünüyor ve haksızlığa uğramış olma düşüncesi ile öfkeleniyor. Oysa sosyal medyada ondan daha çirkin kadının kocası, karısına neler neler yapıyor… Kıyaslamalar başkasının karısına ya da kocasına iç çekip bakmalar… Kişileri kendi evliliğinde mutsuz ve hayatında şükürsüz yapıyor.

 

Karı-koca problemlerini çözmeyi bilmeyince birbirlerine sürekli incitici bir dil kullanabiliyorlar. Eşini yaralayan kendi mutlu olamaz. Çiftlerin konuşurken nasıl bir dil kullandıklarına dikkat etmesi lazım. Sert bir dil kırar; şefkatli bir dil onarır, sevgiyi yeşertir. Aile bir savaş alanı değil, sevgi bahçesi olmalı. Dikenlere takılmadan gülleri koklamayı öğrenmeli karı-koca.

 

 

Günümüzde evlilik kurumunu yıpratmak için çok tuzaklar var. Evlilikler gittikçe azalıyor, boşanmalar artıyor. Bekâr gençler evlilik beklentilerini gerçeklik üzerine değil, dizi ve filmlerdeki gördükleri senaryo ile kurgulanmış bir dünya üzerine kuruyorlar genellikle.

Tabii bir de evlilikler üzerine olumsuz etki eden sosyal medya var. “Kocişim, totişim, bebişim aman da bana neler almış ne sürprizler yapmış…” görgüsüzlüğü ve kadın elinde maymun olmuş sosyal medya kocaları… Ne kadar kötü örnek olduklarının farkında olsalar bir an önce iyi olur. Sosyal medyada egolarını tatmin etmeye çalışanlar aile kurumuna ve insanların psikolojilerine ne kadar zarar verdiklerini görüp çekilseler memlekete büyük hayır işlemiş olurlar.

Bir koca karısının doğum gününde evi süslemiş. Karısı yerlere gül yaprağı serpmedi diye surat asmış. Kadın sosyal medyada görüyor yere gül yaprağı serpildiğini.

Sosyal medyada gördüklerini kendi evliliklerinde bulamayan bazı kişiler eşi tarafından hak ettiği değeri görmediğini düşünüyor ve haksızlığa uğramış olma düşüncesi ile öfkeleniyor. Oysa sosyal medyada ondan daha çirkin kadının kocası, karısına neler neler yapıyor… Kıyaslamalar başkasının karısına ya da kocasına iç çekip bakmalar… Kişileri kendi evliliğinde mutsuz ve hayatında şükürsüz yapıyor.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

451. Sayı Temmuz 2020