Sayı : 443   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Misafir Kalem

Asuman Düzgün

Yaz Tatilinde Zaman Taksimi

  • 06 Ağustos 2019
  • 297 Görüntülenme
  • 440. Sayı / 2019 Ağustos
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Asuman Düzgün
Tüm Yazı ArşiviTatil planlaması yaparken dinlenmek demek hiçbirşey yapmadan durmak veya yatmak demek değil. Aksine çocukların çok yönlü dinlenmelerine imkan sağlayacak etkinliklerin zaman israfına girmeden bir meşguliyetten yorulunca, başka bir meşguliyete geçerek zihni ,bedeni ve ruhu dönüşümlü dinlendirmeyi anlıyoruz.

 

 

 

Yaz tatilinde çocuklarımızın tablet, telefon ve televizyona esir olmadan, eğlenerek öğrenecekleri ve bolca keyif alacakları etkinliklere yer vermeliyiz. Tatil döneminde çocuklarımızı, sorumlulukla ödüllendirip, hayata hazırlanmalarında zorluk ve zahmet çekmenin lezzetini yaşamalarına fırsatlar oluşturmamız, günümüz ebeveynliğinde hayati önem taşıyan konular arasında görülüyor.

Güzel bir tatil planının olmazsa olmazlarından olan kitap okumayı kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Tatil kitap okumamaya dair oluşturulan bütün mazeretlerin ortadan kalktığı bir zaman dilimi. Her gün düzenli bir şekilde ortalama hızla 30 dakika kitap okuyan bir öğrenci için, günlük en az 20 sayfa kitap okumaya tekabül ediyor. Bu da aylık altı yüz sayfadan üç ayda 1800 sayfa kitap yapıyor. Bir öğrencinin yaz tatilinde, sekiz ila on kitap bitirmesi anlamına geliyor.

 

Okulların kapanması ile birlikte öğrenciler için uzunca bir tatil dönemi başladı. Bir öğrenci için bütün bir yıl boyunca belirli saatlerde yatıp, belirli saatlerde kalkmak ve aynı şekilde saati geldiğinde okula gidip, okuldaki programa uymak tempolu bir çalışmayı gerektiriyor. Bu yönüyle tatil, esnek bir zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisine dışarıdan verilen bir programa göre zamanını planlayan çocuklar için, tatil kendi zaman planlamasını kendisinin yapması anlamına geliyor. Peki nasıl bir zaman planlaması yapılsın ki tatil hakkı ile değerlendirilebilsin? Acaba bu süreçte ebeveynler olarak tatil planlamasında üzerimize düşen sorumluluklar nelerdir?

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

440. Sayı Ağustos 2019