Sayı : 439   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Edebi (Ha) yat

Ayşe Doğramacı

Meslek Sahibi Hanım Sahabeler

  • 06 Şubat 2019
  • 228 Görüntülenme
  • 434. Sayı / 2019 Şubat
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Ayşe Doğramacı
Tüm Yazı ArşiviGünümüz Müslüman kadını kendisine empoze edilmeye çalışılan, ancak fıtratı ile tutarlı olmayan şahsiyet ve kimlikler altında ciddi bir rol kargaşası yaşamaktadır. İnsanlığın ve nesillerin yetiştirilmesinde en önemli rol sahibi olan kadının örnek alabileceği şahsiyetlere çok ihtiyaç var.

 

 

Esma bintiYezid (ra) Rasûlullah(sav)Efendimizin huzuruna gelerek müşküllerini rahatlıkla arz edebilen, açık sözlü, konuşması düzgün bir hanım sahabî… “Hatîbetü’n-nisâ” “Hanımların hatibi” lakabıyla anılan, cesaret ve şecaat sahibi bir iman eri.Edep ve hayânın dini öğrenmeye mâni olmaması gerektiğine inanan ve utangaçlık göstermeden dinini öğrenme gayretinde olan bir ilim sevdalısı…

 

Şifa binti Abdullah (ra) Mekke’de hicretten önce İslâm’la şereflenen bir hanım sahabî! Cahiliye döneminde de insanlara hizmet etmeyi seven, akıllı, zeki ve fazilet sâhibi bir hanım… Okuyarak bazı hastalıkları tedavi eden, ağzı dualı ve şifaya vesile olan bahtiyar bir hanım.

 

 

İslam’ın ilk yıllarında okuma yazma bilen kadınların sayısı çok azdı, zamanla bu çoğalmaya başladı ve her alanda bilgili kadınlar yetişti. Cahiliye de hayat hakkı elinden alınan kadının Kuran ile eğitilmesi büyük yeniliklere kapı açmıştır.

Günümüz Müslüman kadını kendisine empoze edilmeye çalışılan, ancak fıtratı ile tutarlı olmayan şahsiyet ve kimlikler altında ciddi bir rol kargaşası yaşamaktadır.İnsanlığın venesillerin yetiştirilmesinde en önemli rol sahibi olan kadının örnek alabileceği şahsiyetlere çok ihtiyaç var.

Bu hayatlar yaşamımız için canlı birer hazinedir.İnancından taviz vermeden mücadele eden,zorluklara meydan okuyan nice kadınlar ve onların içinden meslek sahibi hanım sahabeler vardır.Hayatımıza örnek olması adına bir demet hayatlarına eğiliyoruz.

İSLAMIN İLK ÖĞRETMENLERİNDEN HZ.ÜMMÜ ŞERİK

Mekke’de müşriklerin işkencelerine rağmen imanından taviz vermeyen kahraman bir hanım olan Ümmü Şerik,Kureyş kadınlarının evlerine sık sık ziyaret yapar onları İslam’a davet ederdi.

Allah’a olan teslimiyeti ve tevekkülü sayesinde Allah’ın özel ikramlarına mazhar olmuştur. İmanın tadını alan bu hanım sahabeyi tebliğ faaliyetleri esnasında müşrikler takip etmişler tehdit edip kızgın güneşin altında üç gün eziyet edip susuz bırakmışlardır. İşte örnek bir neslin örnek kadını iman, sabır ve sebatla dünya ve ahiret mutluluğunu elde eden bir sahabe.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

434. Sayı Şubat 2019