Sayı : 438   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Kimlik İnşası

Ramazan Kayan

Haydi, Bayram Namazına

  • 05 Haziran 2018
  • 546 Görüntülenme
  • 426. Sayı / 2018 HaziranHerkesin bildiği gibi, insanı yetiştiren aileyi, ailelerin oluşturduğu toplumu, o toplumu ayakta tutan devleti ve medeniyeti inşa ve ihya edecek olan temel değerler vardır. Bu değerlerden biri de kuşkusuz Ramazan-ı Şerif, Kadir Gecesi ve bu kutsal halkanın tamamlayıcısı olan Ramazan Bayramıdır.

 

Dua ve niyazımız odur ki; Ramazanda yoğunlaştırılmış mümin ömrünü, kalan on bir aya ve tüm zamanımıza yayalım! Bu ayda zincire vurulan şeytanların prangalarını yeniden çözmeyelim, emeklerimizi zayi etmeyelim, yeniden günah bataklığına saplanmayalım. Böylece bütün ömrümüz Ramazan olsun.

 

Bayram yaklaştı…

Ramazan ayının rahmet meltemleriyle arınan yürekler, şimdi de bir hak ediş olan bayram iklimini solumaya hazırlanıyorlar…

Resulullah (sav)in Medine-i Münevvere’de ki bayram namazı uygulamasını bu güne taşıyacağız…

Bayram namazının bu ihtişamı ile yüreklerin itminanı ve inşirahı hasıl olacaktır…

Ümmetin bu kadim geleneğini ve Efendimiz (sav) in bu güzel sünnetini ihya etmek niyetindeyiz…

“Topyekûn Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, tefrikaya düşmeyin!” (Âl-i İmran, 3/103)

“Eğer tefrikaya düşer, birbirinizle çekişirseniz, rüzgârınız kesilir!” (Enfal, 8/46)

Namaz da hepimizin, cami de. Aynı Allah’a, Resulüne ve Kitaba iman eden her mümin kardeştir ve bizler tek bir ümmetiz. Bizler “âlemlere rahmet” olarak gönderilen bir Peygamberin ümmetiyiz. Bayram namazı vesilesi ile Allah’ın huzurunda saflarımızı sık ve doğru tutmak sureti ile bir araya geliyoruz. Birlikteliğimizin, sadece İslam dünyası için değil, bütün insanlığın kurtuluşu için bir umut vesilesi olmasını temenni ediyoruz.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

426. Sayı Haziran 2018