Sayı : 437   **
Ribat Dergisi Aralık 2016

Sağlık

Mahmut Bilgiç

Bahar Kahramanları

  • 05 Mayıs 2018
  • 445 Görüntülenme
  • 425. Sayı / 2018 Mayıs
Yazıyı Dinle
0:00
0:00
Yazarın Diğer Yazıları
Mahmut Bilgiç
Tüm Yazı Arşivi



Çobançantası kan durdurucuların kralıdır. Başta aşırı adet kanaması olmak üzere, mide, burun, böbrek ve hemoroid kanamalarını durdurmada üstüne yoktur.

 

  1. karahindibanın da bulunduğu bir grup bitki ( Koleretik ve kolagoglar ) safra üretimi ve akışını sağlayarak karaciğer - safra yollarını rahatlatır. Karaciğer ve safra kesesinin üzerindeki yükü hafifletir. Eğer bitkisel tedaviye sağlıklı bir beslenme ve egzersizde eşlik ederse hasta kısa bir sürede iyileşebilir.

 

Yine yeniden taze bir bahardayız.

Cenab-ı Hak Muhyi isminin tecellisiyle küre-i arzın beyaz kefenini yemyeşil bir libasla değiştirip canlandırıyor.

Gelecek kışa kadar çeşit çeşit bitki ve hayvanlar ehl-i dikkatin nazarında resmi geçit töreninde kendilerine mahsus üniformalarıyla birbiri ardından gelip, geçip nesillerinin devamı olan tohumları aktar-ı aleme dağıtacaklar.

Milyonlarca çeşit bitkinin içinde tıbbi amaçlarla kullanılanlarda çoktan boy göstermeye başladı bile. Bunlardan ikisini ele alacağım: Çobançantası ve kara hindiba.

Çobançantası kan durdurucuların kralıdır.

Başta aşırı adet kanaması olmak üzere, mide, burun, böbrek ve hemoroid kanamalarını durdurmada üstüne yoktur.

Eğer mevzu ağır menstrüel sendromsa ( aşırı adet kanmasıysa ) öncelikle hekim tarafından altta yatan neden teşhis edilmeli ve buna uygun bir tedavi protokolü uygulanmalıdır.

Kadın hastalıkları genelde iki sebepten oluşur:

1 Kadınlık hormonları olan ötsrojen, projesteron ve prolaktin arasındaki dengesizlik.

2 Yumurtalık kistleri.

Hormonlar arasındaki dengesizliğin altta yatan nedenlerinden en önemlisi karaciğer yağlanması ve kalınbağırsak tembelliğidir. Zira östrojen karaciğerden atılır bağırsaklardan tahliye edilir. Bu iki organ görevlerini yerine getiremediğinde bedende biriken östrojen hormon dengesini bozar. Dengenin bozulmasıyla kadınlık hastalıkları baş gösterir. Düzensiz adet, ağrılı adet, rahim içi miyomlar, polikistik over, aşırı adet kanaması, meme kistleri vs. vs.

Yazının Devamı İçin Abone Olmalısınız

425. Sayı Mayıs 2018